Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak działa system RFID? Tagi, czytniki i anteny

Uproszczony schemat działania systemu RFID

Projektując system RFID, wykorzystuje się trzy główne składniki: czytnik RFID, antenę i znaczniki zbliżeniowe.

Elementem aktywnym jest czytnik RFID, w którego skład wchodzi nadajnik i odbiornik fal radiowych. Za pomocą anteny nadawczo-odbiorczej wysyła i odbiera sygnał elektromagnetyczny z tagu RFID składającego się z układu elektronicznego oraz z anteny. Steruje nim system automatyki przemysłowej lub oprogramowanie komputerowe, które w odpowiedni sposób koduje i odczytuje przesyłane dane.

Funkcja nośnika danych

Znaczniki RFID to małe elementy mocowane do przedmiotów za pomocą kleju lub nitów. Mają formę etykiet samoprzylepnych, chipów, krążków lub małych pudełek. W większości nie wymagają żadnego zasilania, gdyż zasilane są pasywnie anteną nadajnika i dlatego mogą być aktywne przez długie lata. Posiadają realny zasięg odczytu w granicach od 0,5 do 5 metrów. W logistyce i transporcie wykorzystuje się także tagi aktywne wyposażone w niewielką baterię znacznie zwiększającą zasięg pracy.

Zbudowane są z trzech głównych części:

1) układ elektroniczny w postaci pamięci i mikroprocesora, który odpowiedzialny jest za przechowywanie i przetwarzanie danych oraz wysyłanie sygnału radiowego
2) antena komunikacyjna do wysyłania i odbierania sygnałów
3) obudowa, czyli plastikowa karta, papier, folia przylepna, pojemnik, kapsułka.

Najbardziej popularne znaczniki UHF pracują w zakresie częstotliwości od 860 MHz do 960 MHz, a protokół komunikacyjny czytnik-tag w ściśle zdefiniowanym standardzie GS1 EPC Gen2.

Tagi standardu UHF Gen 2 posiadają cztery różne banki pamięci w zależności od zastosowania.

Numer TID:

Ten bank pamięci przechowuje unikalne numer nadany przez producenta.  Zawartości numeru TID nie można zmienić.

Numer EPC:

Ten bank pamięci przechowuje używany w RFID EPC (Electronic Product Code). Zawiera on minimum 96 bitów zapisywalnej pamięci. Jest to najczęściej używany unikalny identyfikator tagu RFID, a tym samym znakowanego przedmiotu.

Pamięć użytkownika:

Jeżeli użytkownik potrzebuje więcej pamięci niż dostępne 96 bity w numerze EPC, może wykorzystać ten bank pamięci. Zwykle zawiera on 512 bity danych, a w niektórych tagach mogą to być 4K lub 8K pamięci.

Bezpieczeństwo:

Ten bank pamięci przechowuje 32–bitowe hasła dostępu i hasło niszczące pamięci tagu. Hasło dostępu używane jest do odblokowania lub zablokowania możliwości zapisu w pamięci tagu wrażliwych informacji. Hasło niszczące całkowicie wyłącza, dezaktywuje działanie tagu.

Trzy główne rodzaje tagów RFID ze względu na zapis danych:

  • tagi typu R/O (Read Only) – tagi tylko do odczytywania, czyli najprostsze tagi, w których nie są zapisywane dane, wykorzystywane są wyłącznie do przekazywania informacji o obecności obiektu,
  • tagi typu WORM (Write Once Read Many Times) z możliwością jednorazowego zapisu danych,
  • tagi typu R/W (Read / Write) z możliwością wielokrotnego zapisu i odczytu danych.

Czytnik RFID

Identyfikacja RFID jest możliwa dzięki czytnikom. To urządzenie stacjonarne lub mobilne, wyposażone w moduł transmisji radiowej, czyli antenę, która wysyła i odbiera dane do i od znaczników. Czytniki mogą być umieszczone stacjonarnie lub działać jako przenośny skaner ręczny. Można je również wbudować w sprzęt elektroniczny czy zainstalować w pojeździe.

Czytniki posiadają gniazda do połączenia przeważnie od jednej do dwunastu anten RFID za pomocą specjalnych kabli koncentrycznych.  W wielu zastosowaniach doskonale sprawdza się czytnik zintegrowany RFID zawierający w jednej wygodnej obudowie i układ elektroniczny czytnika i antenę.

Czytnik RFID posiadają interfejsy łączące je z komputerami lub urządzeniami automatyki przemysłowej: RS-232, RS-485, USB, LAN, Wi-Fi, aby móc swobodnie przesyłać dane systemowe.

Anteny – bezdotykowa detekcja tagów RFID

Antena RFID zasila pasywne tagi RFID za pomocą fal radiowych odbieranych przez antenę znacznika, odbiera sygnały elektromagnetyczne nadawane przez transpondery znaczników i następnie przekazuje je do czytnika.

Na rynku dostępna jest duża różnorodność anten i należy dobrać je optymalnie pod konkretne zastosowanie i środowisko pracy.

Najbardziej popularnymi antenami są anteny o polaryzacji liniowej oraz anteny o polaryzacji okrągłej. Te pierwsze charakteryzują się dalekimi zakresami pól elektrycznych oraz wysokim poziomem mocy, co pozwala przenikać przez różne materiały, by poprawnie odczytać tagi. Anteny okrągłe są mniej wrażliwe na orientację znacznika i przez to nie mają problemów z odczytaniem znacznika pod kątem, ale za to mają mniejszą moc od anten liniowych.

Przyszłość RFID – jak system RFID działa na naszą korzyść?

Technika RFID znajduje się obecnie w fazie dużego rozwoju.  Wpływają na to zarówno ich zaawansowana technologia RFID, jak i mnogość praktycznych zastosowań.

Osiągnięty efekt skali spowodował znaczny spadek cen,  zwiększenie dostępności sprzętu i większą świadomość przyszłych użytkowników, czym jest, jak działa system RFID i jak może im pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów biznesowych.

Technika wyszła już z etapu, kiedy wszyscy o tym mówili. Dziś nadszedł czas do działania. Projektowania system RFID, które już jutro zautomatyzują szereg procesów, zwiększą jakość pracy i przewagę ekonomiczną przedsiębiorstw je stosujących. Tak jak to kiedyś uczyniły kody kreskowe.

Wykorzystaj RFID w swojej firmie

Pobierz darmowego e-booka, albo skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się jakie efekty może przynieść wdrożenie systemu RFID.

Jak prawidłowo zarządzać procesami firmy dzięki RFID?

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.