Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

Jak zachować ciągłość w produkcji? Najczęstsze problemy

zachowanie ciągłości produkcji
Bez ciągłości produkcji tracisz pieniądze i czas. Usprawnienie tego obszaru sprawia, że proces produkcyjny jest efektywny, jest wydajny – i przede wszystkim – jest bezpieczny. Jak więc zachować ciągłość w produkcji i jakie są najczęstsze problemy, które doprowadzają do jego przerwania? O tym w poniższym tekście.

Proces produkcji nie jest monitorowany

Brak monitorowania produkcji to proszenie się o kłopoty, które zawsze nadejdą. Takie podejście stwarza wiele problemów w firmie. To krótka historia naszego klienta:

"Kiedyś nie wiedzieliśmy, że trwająca produkcja była pełna wadliwych lub niespełniających wymagań produktów. To okazywało się po jakimś czasie, ale niestety taka partia niskiej jakości produktów, może się później ciągnąć latami w świadomości zawiedzionych klientów. Maszyna ma awarię, która wyklucza cały proces produkcyjny na jakiś czas a koszty znów wzrosły, bo surowce nie są wykorzystywane wydajnie albo ich brakuje..."

Na szczęście da się te kłopoty “obejść”. By zachować ciągłość produkcji wystarczy regularnie ją monitorować. Jak to zrobić? Tu na pomoc przychodzi technologia RFID!

Gwarantuje ona rejestrowanie produkcji oraz monitoring każdego z etapów jej przebiegu. Dzieje się tak, ponieważ bezdotykowo śledzi oznaczone elementy. Mogą nimi być palety, pojemniki lub inne towary.
Jak wskazują na to powyższe przykłady, ewidencja produkcji jest niesamowicie istotna. Dostarcza informacji o aktualnych postępach. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za dany segment otrzyma właściwie natychmiast informację o aktualnym stanie, a co za tym idzie, ewentualnej awarii któregoś z wąskich gardeł. Można wtedy natychmiast zareagować – co w przyszłości pozwoli uniknąć “zastoju”.
ewidencja produkcji

Brak aktualnych przeglądów technicznych maszyn i narzędzi

Regularne przeglądy sprzętu i maszyn są obowiązkowe. Odpowiednia konserwacja zapewni prawidłowe działanie, które jest kluczowe dla zachowania ciągłości produkcyjnej.
Na szczęście również i tutaj z pomocą przychodzi odpowiedni system, który zawczasu poinformuje o nadchodzących terminach przeglądów!

Maszyny dopilnowane, ale co ze szkoleniami pracowników?

Odpowiednie szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, czy sposobów postępowania na wypadek awarii, czy – w ekstremalnych przypadkach – ewakuacji załogi minimalizuje ryzyko uszczerbku na zdrowiu pracowników. Minimalizuje również ryzyko przerwania ciągłości produkcji.

Dobrze przeszkoleni pracownicy to odpowiednie i szybkie reakcje na awarię sprzętu. A czas jest kluczowy dla zachowania ciągłości produkcji.

Brak skutecznego zarządzania zapasami

Nieodpowiednie zarządzanie zapasami może sprawić, że produkcja się zatrzyma z powodu braku kilku materiałów. Nawet jeśli nic się nie dzieje, magazynier jest zobowiązany do czasochłonnego obchodzenia linii produkcyjnej. Na pomoc przychodzi automatyzacja tego procesu. System Kanban RFID jest właśnie takim rozwiązaniem.

Jak działa system Kanban RFID? Przede wszystkim został stworzony do tego, by zapobiegać przestojach w produkcji. Dzięki automatycznemu nadzorowi wszystkie stanowiska z pojemnikami na produkcji są monitorowane. Magazynier z pomocą tego rozwiązania skraca o połowę czas potrzebny, by uzupełnić podręczne magazyny.

Schemat przedstawiający działanie systemu Kanban RFID
Co ważne, system nie wymaga wdrażania nowych i często skomplikowanych procesów, a korzyści płynące ze wdrożenia tego systemu odczują pracownicy każdego szczebla w firmie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tych rozwiązaniach? Skontaktuj się z nami.

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.