Na poniższym filmie porównujemy dwie najczęściej stosowane metody identyfikacji przedmiotów:
- kod kreskowy,
- znaczniki RFID.
Zadaniem użytkowników jest wprowadzenie do komputera identyfikatorów tych przedmiotów. Na filmie łatwo zauważyć ile czasu traci się każdorazowo na odszukiwanie kodu kreskowego, żeby go zeskanować. W porównaniu z techniką RFID, gdzie odczyt następuje zbliżeniowo, a odczytywane przedmioty mogą być nawet bardzo zabrudzone (np. narzędzia do pracy w przemyśle czy budownictwie), miesięcznie mogą to być nawet godziny straconej pracy.
Po lewej stronie sprzęt jest identyfikowany za pomocą kodu kreskowego. Operator każdorazowo musi znaleźć kod, a następnie go zeskanować, co zajmuje dużo czasu.
Po prawej stronie zastosowano czytnik RFID UHF 4m podłączony do uniwersalnego programu do ewidencji – Narzędziownia. Dzięki temu wszystkie wydawane pracownikowi przedmioty (narzędzia, sprzęt, części) są zapamiętane i ewidencjonowane w celu późniejszego rozliczenia. Program autoryzuje pracowników za pomocą karty zbliżeniowej, która zastępuje konieczność drukowania lub wypisywania ręcznych pokwitowań.
Technologia RFID pozwala znacznie skrócić czas wydawania narzędzi, a ponadto zapewnia większą dokładność i wygodę skanowania.

RFID jest niewątpliwie bardziej zaawansowaną alternatywą od tradycyjnego znakowania obiektów z użyciem kodów kreskowych. Stosowanie systemu RFID odznacza się kilkoma kluczowymi zaletami:
odznaczają się również bardzo długą żywotnością – nawet przez 50 lat;
znaczniki przybierają różną postać i formę, dzięki czemu za ich pomocą można znakować praktycznie dowolne rzeczy – od dużych obiektów, maszyn budowlanych, czy urządzeń produkcyjnych, aż po drobne narzędzia, części czy sprzęt komputerowy;
w porównaniu do kodów kreskowych znaczniki radiowe przechowują znacznie większą ilość danych, a raz zapisane informacje w chipie mogą być wielokrotnie modyfikowane w późniejszym czasie.
Technologia identyfikacji opartej na falach radiowych zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa, poprawia widoczność majątku i dostarcza cennych danych do analiz biznesowych. Wymaga mniejszego zaangażowania ze strony człowieka i eliminuje całkowicie ryzyko błędów, jakie są obecne przy procesach manualnych. Przez to też może być stosowana w niemal każdej branży i w każdej dziedzinie życia.
Jeśli chcesz wykorzystać RFID w swojej firmie lub organizacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać odpowiednie urządzenia, znaczniki i oprogramowanie.