W magazynach przy większej ilości towaru, magazynierów irytują pomyłki, tracenie czasu i energii, czy trudność szybkiego zlokalizowania towaru. Nowoczesne firmy dążąc do optymalizacji kosztów, czasu pracy i kontroli jakości rozważają przejście z kodów kreskowych na szybsze metody ewidencji.
Kody kreskowe w magazynie to najpopularniejszy obecnie sposób na znakowanie towarów, ale nie pozbawiony problemów.
- Nietrwałość oznaczeń – etykiety z nadrukowanymi kodami są podatne na uszkodzenia mechaniczne i utratę czytelności.
- Konieczność ręcznego odczytu – ograniczona automatyzacja skanowania sprawia, że praca z kodem kreskowym jest czasochłonna.
- Żmudna inwentaryzacja – ręczne skanowanie kodów kreskowych nie tylko zabiera wiele cennego czasu, ale również męczy pracowników, przez co częściej popełniają błędy.
Technologia RFID w magazynie jako alternatywa dla kodów kreskowych
Zupełnie inna atmosfera panuje w organizacjach, które do identyfikacji swoich stanów magazynowych zdecydowały się wykorzystać technologię fal radiowych. Technologia RFID w magazynie to kolejny krok w rozwoju przedsiębiorstwa i wyższy poziom zorganizowania pracy magazynu.
Ruch towarów na magazynie mogą rejestrować i kontrolować specjalne czytniki stacjonarne, bramki RFID lub wygodne mobilne terminale magazynowe, wyposażone aplikację magazynową, skanery znaczników RFID i opcjonalnie w czytniki kodów kreskowych.
Co jest niezbędne dla wdrożenia systemu RFID w magazynie?
Integracja systemu RFID w magazynie z rozwiązaniami funkcjonującymi w danym przedsiębiorstwie jest niezwykle łatwa. Firma decydująca się na wdrożenie tej technologii nie musi rezygnować z dotychczas wykorzystywanych rozwiązań, ani angażować środków w duże inwestycje związane z ich wymianą. Jest nawet wskazane, aby nowy system w pełni zintegrować z użytkowanym już oprogramowaniem klasy WMS czy ERP.
1
Oprogramowanie wspomagające magazyn RFID Navigator
Oprogramowanie RFID Navigator zarządza wszystkimi czytnikami zbierającymi dane. Komunikuje się z innymi systemami przedsiębiorstwa. W przejrzysty sposób wizualizuje magazynierowi i kierownictwu zebrane dane o stanie magazynu.
2
Etykiety do znakowania towaru i etykiety logistyczne RFID
Do oznaczenia asortymentu, opakowań, palet i kontenerów służą znaczniki RFID UHF w postaci etykiety samoprzylepnej lub znacznika w obudowie z tworzywa sztucznego. Bezprzewodowy odczyt w zależności o warunków, zapewnia identyfikację nawet wielu przedmiotów równocześnie. Tylko prawidłowo dobrane podczas testów etykiety zapewnią zbliżoną do 100% pewność odczytów. Takie testy prowadzimy w formie audytu RFID.
3
Drukarki etykiet wraz z programatorem znaczników RFID
Drukarki etykiet RFID pozwalają zadrukować oraz zaprogramować etykietę logistyczną RFID przed naklejeniem jej na towar lub paletę.
Etykiety programuje i drukuje program RFID Navigator zawierający kartoteki asortymentu, indeksy materiałowe i gotowe szablony etykiet.
Dzięki programowaniu seryjnemu, łatwo możesz wydrukować etykiety do oznaczenia całej partii wyrobów.
Terminal magazynowy wraz aplikacją Mobilny Navigator RFID
Wygodną pracę magazyniera zapewnia terminal mobilny ze skanerem znaczników i RFID (opcjonalnie kodów kreskowych i QR).
Zainstalowana na terminalu aplikacja RFID Navigator wspomaga pracę magazyniera, kontrolera jakości, osoby pakującej, wózkowego. Rejestruje kto, kiedy, gdzie i jaki asortyment odczytał i zaktulizował w systemie.
Magazynier rejestruje każdą wykonywaną operację, lokalizację, status przedmiotu, a nawet może zrobić jego zdjęcie dokumentacyjne.
Kierownik od razu ma podgląd do wykonywanych operacji na swoim komputerze w programie Manager RFID Navigator.
5
Rejestracja asortymentu za pomocą czytnika lub bramki RFID
W zależności od zastosowania, do rejestrowania asortymentu i operacji magazynowych stosuje się czytnik z jedną lub większą liczbą anten RFID.
Przed wdrożeniem systemu konieczne jest praktyczne dobranie właściwych znaczników RFID do znakowanych przedmiotów i przetestowanie skuteczności odczytów czytnika. Możesz to zweryfikować samemu kupując czytnik 4MRL wraz z zestawem znaczników testowych RFID i przeprowadzić odpowiednie testy lub zlecając nam usługę konsultacyjno-testową audyt RFID.
Szafa wydawnicza RFID
Szafa RFID to inteligentne rozwiązanie służące do bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, takich jak narzędzia, elektronarzędzia, urządzenia pomiarowe, terminale magazynowe, sprzęt informatyczny i dokumenty.
Dzięki technologii kart identyfikacyjnych RFID, szafa rejestruje momenty otwarcia i zamknięcia drzwi oraz monitoruje, co zostało pobrane lub zwrócone na półkach wewnątrz.
To rozwiązanie, znane również jako “automatyczna szafa magazynowa”, umożliwia pracownikom dostęp do przechowywanych przedmiotów przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku, a wszystko odbywa się w pełni automatycznie, bez potrzeby nadzoru.
Co więcej, szafy RFID mogą działać samodzielnie lub być częścią sieci kilku połączonych szaf, co zapewnia elastyczność i możliwość efektywnego zarządzania przechowywanym majątkiem.
Przewagi systemu magazynowego RFID nad kodami kreskowymi
Wygodne skanowanie za pomocą terminali magazynowych z czytnikiem RFID – praca tradycyjnymi terminalami magazynowymi wzbogaconymi o czytnik RFID jest łatwiejsza ponieważ nie wymaga od magazyniera kelowania bezpośrednio w kod kreskowy. Automatyczne odczyty eliminują ludzkie błędy wynikające ze zmęczenia, znużenia, czy przeoczeń. Stany magazynowe, wydania, kompletacja oraz weryfikacja załadunków jest pod pełną kontrolą systemu.
Czytelne i trwałe oznakowanie towarów, produktów, czy opakowań zwrotnych chipami RFID – dopasowane do warunków magazynowych tagi są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odznaczają się bez porównania dłuższą żywotnością niż kody kreskowe.
Szybka inwentaryzację stanów magazynowych – automatyczne i bezdotykowe odczyty znacząco przyspieszają inwentaryzację magazynową i nie wymagają dużego zaangażowania. Pracownicy nie muszą skanować każdego znacznika osobno, jak ma to miejsce z kodami kreskowymi.
Większa ilość danych w znaczniku RFID – w tagach RFID można zakodować znacznie więcej danych niż na tradycyjnej etykiecie z kodem kreskowym. Ponadto informacje te mogą być zmieniane w czasie rzeczywistym bez konieczności wymieniania danego tagu.
Technologia RFID w magazynie sprawdza się w wielu zastosowaniach, ale nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Towary masowe korzystniej oznakować kodem kreskowym, a znaczniki RFID stosować jedynie do znakowania i śledzenia całych palet. Także towary drobne, trudne do oznakowania, sprawiające trudności z odczytem nie zawsze są możliwe do zastosowania RFID.
Osiągnięcie pożądanych wyników nie jest możliwe bez doboru znaczników, właściwej konfiguracji czytników, anten i oprogramowania.
Z tego powodu wdrożenia RFID warto realizować razem ze specjalistami, którzy posiadają bogate doświadczenie w tym obszarze, przeprowadzą kompletny audyt, symulując warunki pracy, aby zagwarantować 100% pewność odczytów i powodzenie wdrożenia.