Planujesz wdrożyć RFID w swojej firmie? Skorzystaj z Bonu na cyfryzację. Złóż wniosek do 20 października 2021. Sprawdź szczegóły dofinansowania »

RFID w szpitalu i służbie zdrowia

RFID w szpitalu - znakowanie sprzętu medycznego
RFID w szpitalu i ośrodkach służby zdrowia znajduje zastosowanie między innymi w poniższych aspektach:
  • zarządzanie sprzętem, identyfikacja położenia aparatury i przyrządów,
  • zapobieganie kradzieży i gubieniu sprzętu szpitalnego,
  • kontrola dostępu do pomieszczeń i stref,
  • monitoring pacjentów oraz kontrola ich lokalizacji.
Elektroniczna identyfikacja RFID pomaga ograniczać koszty eksploatacyjne, sprawniej zarządzać zasobami oraz zapewniać większe bezpieczeństwo. W przypadku, gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie, każde tego typu usprawnienie nabiera jeszcze większego znaczenia.

Jednym z największych problemów związanych z zarządzaniem zasobami w szpitalach jest lokalizacja sprzętu.

Różnego rodzaju przyrządy i ruchoma aparatura nie zawsze mają swoje stałe miejsca, w które powinny być każdorazowo odkładane. Sprzęt jest zwykle pozostawiany tam, gdzie akurat był potrzebny, co sprawia, że personel nie zawsze zna jego dokładną lokalizację. W wyniku takiej praktyki często dochodzi do sytuacji, gdy dany sprzęt jest pilnie potrzebny, a traci się dużo czasu na jego poszukiwania. W momencie w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia często liczą się sekundy, więc niezbędne narzędzia ratunkowe muszą być zawsze szybko dostępne. Problem nieznanej lokalizacji sprzętu w szpitalach można łatwo rozwiązać za pomocą RFID. Oznakowanie tagami RFID oraz rozmieszczone w budynku czytniki pozwolą na szybką identyfikację potrzebnej aparatury medycznej. Specjalne oprogramowanie podpowie pielęgniarce, sanitariuszowi, czy lekarzowi gdzie się znajduje.

Jak zapobiegać kradzieży w szpitalach?

Systemy RFID w szpitalach mogą również służyć do zapobiegania kradzieżom cennego wyposażenia. Dzięki różnym rodzajom chipów i tagów RFID można oznakować dowolne wyposażenie, a zwłaszcza takie, które powinno być ściśle kontrolowane. Nad monitorowaniem prób kradzieży czuwać będą bramki RFID umieszczone przy wyjściach z budynku. Każdorazowa próba wyniesienia sprzętu może być sygnalizowana na dwa sposoby: jawnie poprzez uruchamiany alarm lub dyskretnie poprzez alert (np. mailowy) wysyłany ochronie lub innemu określonemu pracownikowi. Prowadzona kontrola zapewni bezpieczeństwo nie tylko drogiemu sprzętowi medycznemu, ale także wyposażeniu o mniejszej wartości jednostkowej, którego częsta kradzież w generuje wysokie, a zupełnie niepotrzebne straty. W ten sposób można chronić na przykład szpitalną pościel, aparaturę, wózki, czy inny sprzęt.

Zabezpieczenie i kontrola dostępu do sprzętu i pomieszczeń w szpitalu.

Kolejnym obszarem zastosowania RFID w szpitalach jest ograniczanie dostępu do pomieszczeń tak, aby mogły w nich przebywać tylko uprawnione osoby. Niektóre miejsca powinny być zamknięte nie tylko przed pacjentami, czy odwiedzającymi, ale również przed wybranymi pracownikami. Przydzielanie dostępu to sposób na lepszą kontrolę pomieszczeń również w domach opieki, sanatoriach oraz wszędzie tam, gdzie występuje duża rotacja osób, a pracownicy nie zawsze mogą dopilnować przestrzegania porządku.

Elektroniczna kontrola przemieszczania się pacjentów poprzez RFID.

W ośrodkach medycznych często mamy do czynienia także z niesubordynacją pacjentów i brakiem kontroli nad ich przemieszczaniem się. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których pacjent opuszcza salę, a nawet budynek szpitala w czasie, w którym nie powinien tego robić. Powstrzymanie go przed takim zachowaniem wydaje się trudne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z najmłodszymi osobami. Okazuje się jednak, że kontrola pacjentów i zapewnienie im bezpieczeństwa są stosunkowo łatwe do osiągnięcia. W wielu placówkach każda przyjmowana osoba otrzymuje swój identyfikator. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takim identyfikatorem był tag RFID w postaci opaski na nadgarstek. Dzięki temu personel będzie mógł być informowany o zachowaniach, które nie powinny mieć miejsca. Rozmieszczone w newralgicznych punktach czytniki RFID automatycznie powiadomią o wkroczeniu pacjenta w niedozwoloną strefę. W ten sposób można monitorować nie tylko wyjścia z budynku, ale również przebywanie na oddziale, czy nawet opuszczanie szpitalnej sali. Wszystko po to, aby z jednej strony zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, a z drugiej nie narażać się na konsekwencje wynikające z nieodpowiedzialnych zachowań osób, które pozostają pod formalną opieką szpitala.

Nowoczesny system RFID dla szpitali i służby zdrowia.

RFID w szpitalu, klinice czy innej placówce medycznej jest nowoczesnym sposobem na poprawę organizacji pracy i efektywne zarządzanie zasobami. Zapewnia sprawną inwentaryzację majątku, szybszy dostęp do sprzętu, kontrolę nad pacjentami, a także ogranicza koszty związane z kradzieżą i gubieniem wyposażenia. Warunkiem osiągnięcia tych korzyści jest odpowiednio dobrana przez specjalistów i skonfigurowana infrastruktura RFID oraz dedykowane oprogramowanie. Decydując się na wdrożenie systemu w szpitalu warto podjąć współpracę ze sprawdzonym i doświadczonym dostawcą, który prawidłowo zaprojektuje i wdroży rozwiązanie oraz zapewni jego wsparcie i rozwój w przyszłości.

Chcesz lepiej poznać technologię RFID?

Pobierz bezpłatnego e-booka o zastosowaniach RFID lub skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się więcej o korzyściach i zasadach wdrożenia takiego systemu.

Darmowy e-book 8 schematów wdrożeń RFID

Pobierz e-booka

Zanim opuścisz naszą stronę pobierz bezpłatnego e-booka, w którym znajdziesz 8 sprawdzonych schematów wdrożeń systemów RFID.

Wykorzystaj je w swojej firmie!

Zapytaj o produkt

Wyślij pytanie o dostępność, specyfikację techniczną, zastosowanie lub inne aspekty związane z tym produktem.