Przedstawiamy kilka zastosowań RFID i korzyści jakie wnosi do nowocześnie działającej firmy i instytucji, w przemyśle, logistyce, ewidencji majątku, inwentaryzacji środków trwałych, kontrolowaniu pracowników, urzędach i w wielu innych branżach.
Jakie zastosowania RFID ułatwiają życie i pracę?
10+ częstych zastosowań RFID
Rozwiązania RFID usprawniające produkcję
Dzięki RFID i automatyzacji powtarzających się czynności możesz znacznie skrócić czas wytworzenia produktu końcowego i zyskać stały nadzór nad etapami produkcji.
Dokładna i automatyczna rejestracja drogi wyrobu, palet, pojemników zwrotnych zapewni precyzyjne śledzenie procesów, zliczanie wyrobów i poszczególnych czasów.
Łatwe Zarządzanie aktywami - majątkiem firmy
RFID gwarantuje sprawne zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa takimi jak środki trwałe, wyposażenie, sprzęt IT, materiały, sprzęt, narzędzia.
Dzięki trwałem oznakowaniu majątku, jego ewidencja jest łatwiejsza i oszczędza czas pracowników.
Szybka Inwentaryzacja z RFID
Znaczniki RFID umożliwiają bardzo szybkie i dokładne przeprowadzenie inwentaryzacji środków trwałych, wyposażenia i stanów magazynowych.
Dzięki temu iż tagi RFID nie muszą być fizycznie widoczne dla czytnika dostajemy znacznie szybszy odczyt bez konieczności “celowania” w kod kreskowy na etykiecie.
RFID w logistyce
W transporcie i logistyce RFID pomaga monitorować oznakowany towar na każdym etapie przewozu i dokładnie śledzić cały łańcuch dostaw. W lotnictwie wspiera ponadto lepszą identyfikację przewożonych bagaży.
monitorowanie opakowań zwrotnych
Dokładna kontrola opakowań zwrotnych i ich przepływów pomaga znacznie obniżyć koszty zarządzania nimi. RFID ułatwia rozliczenie opakowań zwrotnych, ich identyfikację w przypadku zagubienia i pomaga odzyskać utracone sztuki.
Zobacz też: RFID w ewidencji opakowań zwrotnych
Zautomatyzowane systemy parkingowe
RFID pomaga monitorować ruch na strzeżonych parkingach firm, zakładów czy osiedli, do którego dostęp mają tylko posiadacze kart parkingowych.
Zobacz też: RFID w systemach parkingowych.
Rejestrowanie czasu pracy
Rejestrowanie czasu pracy pracowników za pomocą systemów RCP to dzisiaj powszechny standard. Wykorzystuje się w nich karty i czytniki RFID krótkiego zasięgu.
Opieka zdrowotna
Systemy RFID sprawdzają się również w szpitalach, klinikach i opiece zdrowotnej, gdzie wymagany jest stały nadzór nad lokalizacją sprzętu, dostawami materiałów medycznych, nad dokumentacją, czy nad pacjentami.
Zarządzanie sprzętem IT
Rozwiązania RFID pomagają zlokalizować sprzęt informatyczny, serwery, dyski, komputery i inne wyposażenie IT. Technologię tę z powodzeniem wykorzystuje się również do zabezpieczenia danych poufnych.
Poznaj także system RFID Navigator i znakowanie sprzętu IT
Śledzenie przesyłek
Stały nadzór nad przesyłkami dostarcza informacji o ich lokalizacji, wydaniu i doręczeniu. Śledzenie przesyłek ma duże znaczenie w przypadku farmaceutyków (zabezpiecza przed fałszowaniem) oraz żywności (kontroluje np. temperaturę podczas transportu).
System radiowej identyfikacji RFID poprawia skuteczność w zarządzaniu procesami, majątkiem i aktywami. Uzyskiwanie niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym z minimalnym nakładem pracy ze strony człowieka sprawia, że technologia ta z powodzeniem jest być wykorzystywana od inwentaryzacji, transportu, logistyki do inteligentnego zarządzania aktywami.
Technologia ta jest uniwersalna, zatem znajdzie swoje zastosowanie RFID w niemal każdej branży i wiele firm buduje na nich swoją przewagę konkurencyjną.